Istraživanja su objavljena u godišnjoj anketi o tretmanu i podršci koju je sprovela organizacija GambleAware.
Oko 1,6 miliona dece u Velikoj Britaniji odrasta u domaćinstvima gde odrasla osoba ima problema sa kockanjem, pokazao je novi izveštaj. Deca koja su izložena kockanju četiri puta su sklonija da kasnije i sama razviju probleme sa kockanjem.
Nalazi su dobijeni iz godišnje ankete o tretmanu i podršci organizacije GambleAware, koja je istraživala korišćenje i prijavljenu potrebu za savetima, podrškom i tretmanom među osobama koje se kockaju i onima koji su pogođeni kockanjem drugih ljudi. Studija, sprovedena u novembru prošle godine, uključivala je onlajn anketu YouGov sa više od 18.000 odraslih osoba u Velikoj Britaniji, kao i intervjue jedan na jedan sa sadašnjim i bivšim kockarima, kao i onlajn fokus grupe sa osobama koje su pogođene kockanjem drugih ljudi.
Po prvi put, istraživanje je uključilo i pitanja o bivšim kockarima kako bi se razumele njihove iskustva i dugoročne posledice kockanja.
Utvrđeno je da oko 1,65 miliona dece mlađe od 18 godina odrasta u domaćinstvima gde odrasla osoba ima problema sa kockanjem. Do 130.000 bivših kockara izjavilo je da i dalje osećaju posledice prethodnog kockanja, dok je procenjeno da 1,2 miliona odraslih koji su prestali da se kockaju osećaju potrebu da se ponovo kockaju u poslednjih šest meseci.
Podaci iz studije pokazuju da gotovo polovina (44%) osoba sa problematičnim kockanjem ima visok rizik od suicidalnog ponašanja.
Takođe, sve je veća potražnja za uslugama i podrškom vezanim za kockanje, posebno među „pogođenima“, a brojke su porasle sa 29% u 2022. na 35% prošle godine.
Ako uporedimo Veliku Britaniju sa Sjedinjenim Američkim Državama, nemamo egzaktne podatke koliko dece živi sa odraslima koji imaju problem sa kockanjem, ali se može reći da SAD takođe se suočavaju sa sličnim izazovima u vezi sa problematičnim kockanjem. Prema podacima „National Council on Problem Gambling“ (Nacionalnog saveta za problematično kockanje), procenjuje se da oko 2 miliona Amerikanaca pokazuje simptome ozbiljnog kockanja, dok dodatnih 4-6 miliona ljudi spada u kategoriju „problematičnih kockara“. Iako je broj pogođenih sličan kao u Velikoj Britaniji, specifične karakteristike zavise od zakona, dostupnosti kockanja i kulturnih razlika.
U Velikoj Britaniji, kockanje je visoko regulisano, ali je dostupno širokoj populaciji kroz legalizovane online kockarnice, kladionice i lutrije. U Sjedinjenim Državama, situacija je kompleksnija jer zakoni variraju između saveznih država. Neke države, poput Nevade i Nju Džersija, imaju liberalne zakone o kockanju, dok druge države strogo regulišu ili zabranjuju određene oblike kockanja.